انواع پارچه

پارچه توری

توری پارچه‌ای ظریف است که از نخ ساخته شده است و با طرح‌ها و الگوهای بافته شده باز و با انواع روش‌های مختلف مشخص می‌شود. پارچه توری در اصل از ابریشم و کتان ساخته شده بود، اما امروزه از نخ پنبه و الیاف مصنوعــی استفاده می‌شود. توری پارچه‌ای تزئینی است که برای برجسته‌سازی و تزئین لباس و وسایل دکوراسیون منزل استفاده می‌شود. توری به طور سنتــی به عنوان یک پارچه لوکس در نظر گرفته می‌شود، زیرا ساخت و تولید آن به زمان و تخصص زیادی نیاز دارد.

چرم

چرم هر پارچه‌ای است که از پوست حیوانات تهیه می‌شود و چرم‌های مختلف از انواع مختلف حیوانات و تکنیک‌های مختلف درمان به دست می‌آید. در حالــی که پوست گاو محبوب‌ترین پوست حیوانات است که برای چرم استفاده می‌شود و حدود 65 درصد از کل چرم تولید شده را شامل می‌شود، تقریباً از هر حیوانی می‌توان چرم تهیه کرد، از تمساح‌ها گرفته تا خوک‌ها و… چرم پارچه‌ای مقاوم در برابر چین و چروک است و می‌تواند بر اساس نوع حیوان، درجه و نحوه درمان و ظاهر متفاوتــی به خود بگیرد.

کتان

کتان پارچه‌ای بسیار محکم و سبک است که از گیاه کتان ساخته شده است. کتان یک ماده معمولی است که برای حوله، سفره، دستمال و روتختی استفاده می‌شود و اصطلاح “ملحفه”، یعنی ملافه، هنوز به این وسایل خانه اشاره دارد، اگرچه همیشه از پارچه کتان ساخته نشده است. این ماده همچنین برای لایه داخلی کت‌ها استفاده می شود، از این رو نام “آستر” را دارد. این یک پارچه فوق العاده جذاب و قابل تنفس است که آن را برای لباس های تابستانی ایده آل می کند، زیرا ویژگی‌های سبک باعث می شود هوا از درون عبور کرده و دمای بدن را تعدیل کند.

پشم گوسفند مرینوس

پشم مرینو نوعی پشم است که از کت گوسفند مرینو جمع آوری شده است. در حالی که پشم سنتــی به دلیل خارش مشهور است، پشم مرینو یکی از نرم‌ترین انواع پشم است و باعث تشدید پوست نمی‌شود. این به دلیل قطر کوچک الیاف مرینو خوب است که باعث انعطاف‌پذیری بیشتر و در نتیجه خارش کمتر می‌شود. پشم مرینو یک الیاف لوکس در نظر گرفته می‌شود و اغلب برای جوراب و لباس در فضای باز استفاده می‌شود. پشم مرینو به دلیل مقاومت در برابر بو، جذب رطوبت و تنفس شناخته شده است.

مودال

پارچه مودال یک پارچه نیمه مصنوعی است که از خمیر درخت راش ساخته شده است و عمدتا برای پوشاک مانند لباس زیر و لباس خواب و وسایل خانه مانند ملحفه و حوله استفاده می شود. مودال نوعی از ابریشم مصنوعی است ، یکی دیگر از پارچه های گیاهی ، اگرچه کمی مقاوم تر و انعطاف پذیرتر از ابریشم مصنوعی است. مودال اغلب برای استحکام بیشتر با الیاف دیگر مانند پنبه و اسپندکس مخلوط می شود. مودال به دلیل احساس نرم و هزینه بالا ، منسوجات لوکس محسوب می شود ، زیرا گرانتر از پنبه یا ویسکوز است. در مورد راهنمای کامل ما در اینجا در مورد پارچه مودال بیشتر بدانید.

موسلین

موسلین یک پارچه نخی بافته شده است. با استفاده از تکنیک بافت ساده ساخته شده است ، به این معنی که یک نخ پود منفرد روی و زیر یک نخ تار متناوب قرار می گیرد. موسلین به عنوان ماده ای استفاده می شود که در نمونه های اولیه مد برای آزمایش الگوها قبل از برش و دوخت محصول نهایی استفاده می شود. Muslin برای آزمایش الگوها ایده آل است ، زیرا سبک و سبک است ، بنابراین می تواند پرده را تقلید کرده و به خوبی جا بیفتد و دوخت آن نیز ساده است.

ارگانزا

ارگانزا پارچه ای سبک ، شفاف و بافته شده است که در اصل از ابریشم ساخته شده است. این ماده همچنین می تواند از الیاف مصنوعی ، عمدتا پلی استر و نایلون ساخته شود. پارچه های مصنوعی کمی دوام بیشتری دارند ، اما پارچه بسیار ظریف است و مستعد پارگی و پارگی است. ارگانزا همچنین با سوراخ های بسیار کوچکی در سراسر پارچه مشخص می شود که فضاهای بین نخ تار و پود در الگوی بافت ساده است. کیفیت ارگانزا به عنوان تعداد سوراخ در اینچ تعریف می شود – سوراخ های بیشتر نشان دهنده کیفیت بهتر ارگانزا است. Organza برای لباسهای عروسی و لباسهای شب بسیار محبوب است ، زیرا درخشان و شفاف است که سایه های منحط ایجاد می کند.
پلی استر. پلی استر مصنوعی مصنوعی است

فیبر ic تولید شده از مواد پتروشیمی مانند زغال سنگ و نفت. پارچه پلی استر با طبیعت بادوام خود مشخص می شود. اما تنفس پذیر نیست و مایعات مانند عرق را به خوبی جذب نمی کند. ترکیبات پلی استر نیز بسیار محبوب هستند زیرا الیاف بادوام می توانند به پارچه ای دیگر استحکام ببخشند ، در حالی که پارچه دیگر باعث تنفس بیشتر پلی استر می شود.

پارچه ساتن

ساتن یکی از سه بافت اصلی نساجی است که در امتداد بافت ساده و روکش استفاده می شود. بافت ساتن پارچه ای الاستیک ، براق و نرم با پارچه ای زیبا ایجاد می کند. پارچه ساتن با یک سطح نرم و براق در یک طرف و با یک سطح کدرتر در طرف دیگر مشخص می شود. این نتیجه تکنیک بافت ساتن است و تغییرات زیادی در آنچه بافت ساتن را مشخص می کند وجود دارد.

ابریشم

ابریشم یک الیاف طبیعی است که توسط کرم ابریشم ، حشره ، به عنوان ماده ای برای لانه و پیله آنها تولید می شود. ابریشم به دلیل درخشندگی و نرمی خود به عنوان یک ماده شناخته شده است. این یک ماده فوق العاده با دوام و قوی با روکش زیبا و براق است. ابریشم برای لباس رسمی ، لوازم جانبی ، روتختی ، روکش مبل و موارد دیگر استفاده می شود.

اسپندکس

Spandex که با نام لیکرا یا الاستین نیز شناخته می شود ، یک الیاف مصنوعی است که با خاصیت کشسانی بسیار زیاد مشخص می شود. اسپندکس با چندین نوع الیاف ترکیب شده و کشش را افزایش می دهد و برای همه چیز از شلوار جین گرفته تا ورزش و جوراب بافی استفاده می شود.

پارچه جیر

جیر نوعی چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوان تهیه می شود و به آن سطح نرم می بخشد. جیر معمولاً از پوست بره تهیه می شود ، اما از انواع دیگر حیوانات ، از جمله بز ، خوک ، گوساله و گوزن نیز تهیه می شود. جیر نازک تر است و به اندازه چرم سنتی دانه ای محکم نیست. با این حال ، جیر بسیار با دوام است و به دلیل ماهیت نازک آن ، قابل انعطاف است و می توان به راحتی قالب گیری و ساخت. از جیر برای کفش ، کاپشن و لوازم جانبی مانند کمربند و کیف استفاده می شود.

تافتا

تافتا یک پارچه ترد و بافته شده است که اغلب از ابریشم ساخته می شود ، اما می توان آن را با پلی استر ، نایلون ، استات یا سایر الیاف مصنوعی نیز بافت. پارچه تافته معمولاً ظاهری درخشان و براق دارد. بسته به نوع فیبر استفاده شده و محکم بودن بافت ، وزن تافت می تواند از وزن سبک تا متوسط ​​و سطوح شفافیت متفاوت باشد. تافتا یک پارچه آستری محبوب است ، زیرا جنس آن تزئینی و نرم است و همچنین برای لباس شب و دکوراسیون منزل استفاده می شود.

پارچه تویید

توئید یک پارچه خشن است که معمولاً از پشم ساخته می‌شود. الیاف را می‌توان با استفاده از یک بافت ساده یا بافته‌های بافته شده بافت. این یک پارچه بسیار گرم و سخت که ضخیم و سفت است. توئید پشمی اغلب با استفاده از نخ‌های رنگی مختلف برای دستیابــی به الگوها و رنگ‌های پویا، اغلب با مربع‌های کوچک و خطوط عمودی بافته می‌شود. تویید برای کت و شلوار و کاپشن‌هایــی که در اصل از مواد برای فعالیت‌های شکار تهیه شده بودند بسیار محبوب است.

پارچه توییل

تویل یکی از سه نوع اصلی بافت پارچه به همراه بافت ساتن و ساده است. ویژگی متمایز بافت پارچه‌ای الگوی مورب دنده است. بافت‌های دوقلو دارای قسمت جلویی متمایز و اغلب تیره‌تر (با نام وال) با پشت روشن‌تر هستند. Twill دارای تعداد زیادی نخ است، به این معنی که پارچه مات، ضخیم و با دوام است. پارچه‌های دوقلو به ندرت روی آنها چاپ می‌شود. این پارچه با یک پارچه زیبا مقاوم است و از آن برای جین، چینی، روکش و روتختــی استفاده می‌شود.

مخمل

مخمل یک پارچه نرم و مجلل است که با انبوهی از تارهای متراکم از الیاف بریده شده یکنواخت و صاف مشخص می‌شود. مخمل دارای پرده‌ای زیبا و ظاهری نرم و براق به دلیل ویژگی‌های الیاف شمع کوتاه است. پارچه مخملی برای لباس شب و لباس برای مناسبت‌های خاص محبوب است، زیرا پارچه در ابتدا از ابریشم ساخته شده بود.

از پنبه، کتان، پشم، مو و الیاف مصنوعی نیز می‌توان برای ساخت مخمل استفاده کرد و مخمل را ارزان‌تر کرد و در لباس‌های روزانه از آن استفاده کرد. همچنین از مخمل در مبلمان دکوراسیون منزل استفاده می‌شود، جایی که از آن به عنوان پارچه مبلی، پرده، بالش و موارد دیگر استفاده می‌شود.

ویسکوز

ویسکوز نوعی پارچه ابریشمــی مصنوعی است که از خمیر چوب ساخته شده و به عنوان جایگزین ابریشم مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا دارای پارچه و حس صاف مشابــه با مواد لوکس است. این پارچه شبیه ابریشم است و جذاب است زیرا تولید آن بسیار ارزان‌تر است. ویسکوز یک پارچه همه کاره است که برای پوشاک مانند بلوز، لباس و کاپشن و در خانه برای فرش و روکش استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *