پارچه و 10 نوع از آن و موارد استفاده آنها

تصمیم‌گیری در مورد نوع پارچه‌ای که می‌خواهید با آن یک لباسی بسازید، یک تصمیم مهم است، زیرا پارچه ها می‌توانند ویژگیــهای بیشماری داشته باشند. از الیاف طبیعــی تا مصنوعــی و از بافتنی تا بافته شده، در اینجا نگاهی به انواع پارچه‌ها و نحوه تشخیص آنها می‌اندازیم.

10 نوع مختلف پارچه

پارچه کاموا

کاموا یک پارچه ساده بافته شده است که معمولاً از نخ پنبه‌ای سنگین و تا حدی کمتر از نخ کتان ساخته شده است. پارچه کاموا به دلیل دوام، محکم و سنگین شناخته شده است. با ترکیب پنبه با الیاف مصنوعی، کاموا می‌تواند در برابر آب مقاوم شود یا حتی ضد آب شود، و آن را به یک پارچه عالی در فضای باز تبدیل می‌کند.

پارچه ترمه

ترمه نوعی پارچه پشمــی است که از بزهای ترمه و بز پشمینه تهیه می‌شود. ترمه یک الیاف طبیعی است که به دلیل داشتن حس بسیار نرم و عایــق عالی شناخته شده است. الیافی بسیار ظریف هستند و تقریباً مانند یک پارچه ابریشمی در لمس احساس می‌شوند. ترمه به طور قابل توجهــی گرمتر و سبک‌تر از پشم گوسفند است. ترمه اغلب مخلوط پشم می‌شود و با انواع دیگر پشم مانند مرینو مخلوط می‌شود تا وزن بیشتری به آن داده شود، زیرا الیاف ترمه بسیار ریز و نازک هستند.

پارچه شنیل

شنیل نام هر دو نوع نخ و پارچه‌ای است که مواد نرم را می‌سازد. هنگام ایجاد نخ، نخ‌ها به طور هدفمند انباشتــه می‌شوند. شنیل همچنین پارچه‌ای بافته شده است که می‌تواند از انواع الیاف مختلف از جمله پنبه، ابریشم و پشم ساخته شود.

ابریشم

پارچه ابریشمی پارچه‌ای سبک و بافته شده با کمی درخشش است. ابریشم دارای تکه‌های کوچکی است که پارچه را در لمس کمی خشن می‌کند. این دسته‌ها با استفاده از نخ کرپ s-twist و z-twist ایجاد می‌شوند که به ترتیب در جهت عقربه‌های ساعت پیچ خورده‌اند. نخ‌های کرپ نیز بسیار محکمــتر از نخ‌های معمولی پیچ خورده‌اند. اما نخ‌ها در یک بافت ساده بافته می‌شوند، به این معنی که یک نخ پود منفرد روی و زیر یک نخ تار متناوب قرار می‌گیرد. پارچه شفاف را می‌توان از انواع پارچه‌های مصنوعــی و طبیعی مانند ابریشم، نایلون، ابریشم یا پلی استر بافته کرد.

پنبه

پنبه یک الیاف اصلی است، به این معنی که از الیاف مختلف و طول‌های مختلف تشکیل شده است. پنبه از الیاف طبیعی گیاهان پنبه تهیه می‌شود. پنبه در درجه اول از سلولز، یک ترکیب آلی نامحلول که برای ساختار گیاه بسیار مهم است، تشکیل شده است و یک ماده نرم و کرکی است. اصطلاح پنبه به قسمتی از گیاه پنبه اشاره می‌کند که در جوش رشد می‌کند، محفظه‌ای برای الیاف پنبه کرکی است. پنبه به نخ می‌پیچد و سپس بافته می‌شود تا پارچه‌ای نرم و بادوام برای لباس‌های روزمره مانند تیشرت‌ها و وسایل خانه مانند ملحفه تخت ایجاد شود. طرح‌های نخی و جامدات پنبه هر دو طرح‌های موجود هستند.

پارچه کرپ

کرپ یک پارچه ابریشمی، پشمی یا مصنوعی با ظاهری چروکیده و ناهموار است. کرپ معمولاً یک پارچه سبک تا متوسط ​​است. از پارچه کرپ می‌توان برای تهیه لباس مانند کت و شلوار، بلوز، شلوار و موارد دیگر استفاده کرد. کرپ همچنین در دکوراسیون منزل برای مواردی مانند پرده، پنجره و بالش محبوب است.

داماسک

داماس یک پارچه با طرح ژاکارد است، بدین معنا که الگو به جای چاپ روی پارچه بافته می‌شود. طرح پارچه از طریق بافت ایجاد می‌شود، که ترکیبی از دو روش مختلف بافتن است. طرح با استفاده از بافت ساتن بافته می‌شود، در حالــی که زمینه از طریق یک بافت ساده، روکش یا ساتن به دست می‌آید. الگوهای داماس می‌تواند چند رنگ یا تک رنگ باشد یا می‌تواند از انواع پارچه‌های مختلف از جمله ابریشم، کتان، پنبه، پشم یا الیاف مصنوعــی مانند ابریشم ساخته شود.

ژورژت

ژورژت نوعی پارچه کرپ است که معمولاً از ابریشم خالص ساخته می‌شود. اما می‌تواند از الیاف مصنوعی مانند ابریشم، ویسکوز و پلی‌استر نیز ساخته شود. ژرژت کریپ با استفاده از نخ‌های محکم پیچ خورده بافته می‌شود، که باعث ایجاد چین و چروک جزئی روی سطح می‌شود. ژورژت سبک و دارای یک رنگ مات است. اما ژرژت به دلیل بافت تنگ‌تر، مانند ابریشم نازک نیست. پارچه‌های ژرژت گاهی اوقات در رنگــهای یکدست فروخته می‌شوند اما اغلب چاپ می‌شود و دارای چاپهای رنگی و گلدار است.

جینگهام

Gingham یک پارچـــه پنبه‌ای یا گاهی اوقات یک پارچه ترکیبــی از پنبه است که با نخ رنگی بافته شده با استفاده از یک بافت ساده برای ایجاد یک الگوی بررســی شده ساخته می‌شود. Gingham معمولاً یک الگوی دو رنگ است و ترکیبات محبوب آن gingham قرمز و سفید یا gingham آبی و سفید است. الگوی بررسی شده می‌تواند در اندازه‌های مختلف باشد. Gingham به دلیل هزینه کم و سهولت تولید، یک پارچه محبوب است. Gingham اغلب برای پیراهن‌های دکمه‌دار، لباس‌ها و سفره‌ها استفاده می‌شود.

جرسی (پیراهن ورزشی)

جرسی پارچه‌ای نرم و کشدار است که در اصل از پشم تهیه شده بود. امروزه پیراهن از پنبه، مخلوط پنبه و الیاف مصنوعــی نیز ساخته می‌شود. این پارچـــه معمولاً از وزن سبک تا متوسط ​​برخوردار است و برای انواع پوشاک و وسایل خانه، مانند ژاکت یا ملحفه استفاده می‌شود.

منبع:

masterclass.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *